FILTR Články
Jízdy a havárie
5. 12. 2022 / Historie
Tentokrát bych chtěl popsat, co mi ještě nevymizelo z paměti o mých jízdách na motorce. Po jejím nákupu v dubnu 1965 trvalo asi 14 dní, než mi byla doručena SPZ, kterou jsem dočasně upevnil na blatníku. Helmu jsem si nekoupil, delší čas jsem jezdil vlasatý i bez brýlí.
VíceMelodie stále zelené se vydařily
9. 11. 2022 / Kultura
Ve čtvrtek 20. října jste to s Melodiemi stále zelenými v Orlovně pořádně roztočili. A jestli do té doby snad někoho bolely nohy, na parketě na to rázem zapomněl. Kapela Naživo, známá z TV Šlágr, vytvořila v sále opět skvělou atmosféru. Více fotografií z akce naleznete ve fotogalerii článku.
VíceRajhradský lůžkový a mobilní hospic letos dárci podpořili částkou 444 368 Kč
3. 11. 2022 / Ostatní
Letošní ročník tradiční sbírky Koláč pro hospic byl pro Oblastní charitu Rajhrad mimořádně úspěšný.
„Když jsme rozpečetili poslední kasičku a dostali se ke konečnému výsledku, euforie byla neuvěřitelná,“ říká jedna z organizátorek sbírky.
Na mnoha místech v Rajhradu a jeho okolí lidé lůžkový a mobilní hospic podpořili částkou 348 515 Kč a na sbírkový účet zaslali 95 853 Kč.
„Není nehudebních lidí. Jsou jen nerozvinuté talenty!“
7. 10. 2022 / Školství
Hudební škola Yamaha byla v Japonsku založena v době, kdy sílila poptávka po alternativě k tradiční výuce hry na hudební nástroje, a od té doby si díky stálé aktualizaci a diferenciaci metod, forem a obsahu získala pevné postavení v hudebním světě. V Evropě působí více než 50 let, v České republice pak 28 let.
VíceŠkolní speciál aneb zpátky do lavic
6. 10. 2022 / Školství
Ve škole děti tráví skoro tolik času jako dospělí v práci a stejně často potřebují s něčím pomoci, podpořit nebo nasměrovat, pokud si právě neví rady. V Základní škole Šlapanice jsou členové poradenského pracoviště vždy připraveni podat pomocnou ruku a s důvěrou se na ně mohou obracet děti i rodiče. Školní psychologové, výchovné poradkyně, speciální a sociální pedagogové i školní metodici prevence se vám představí na našich stránkách.
VíceHrdina z Jiříkovic
9. 4. 2019 / Historie
V létě letošního roku by se dožil 100 roků jiříkovický rodák, brigádní generál ve výslužbě, pan Miroslav Antonín Liškutín. Narodil se 23. srpna 1919 v Jiříkovicích. Tam vychodil obecnou školu a po měšťanské škole ve Šlapanicích nakonec nastoupil do brněnské Zbrojovky, kde se vyučil strojním zámečníkem. O létání ale snil od dětských let.
VíceStručně z historie areálu Cukrovaru
27. 2. 2019 / Historie
Připomeňme krátce z historie areálu, čím si prošel: Jedná se o původní místo Rolnického akciového cukrovaru. Místu, kde byl v roce 1872 postaven, se lidově říkalo Husí louky, protože se tam chodily pást husy.
VíceRok 1938 v městské kronice
15. 6. 2018 / Historie
V předminulém čísle Šlapanického zpravodaje (pozn. 01/2018) jsme si připomněli, jak šlapaničtí občané prožívali rok 1918 a s ním spojený vznik Československé republiky, od něhož letos uplyne 100 roků. Nyní se k osudovým osmičkám, které hrály zvláštní úlohu v našich dějinách, vracíme. Rok 1938 patřil k těm krizovým a začtěme se tedy do řádků městské kroniky v onom osudovém roce. Jak jsme psali v minulém článku, kroniku psal od roku 1927 řídící učitel a starosta obce v jedné osobě Theodor Slouka. V roce 1938 nastoupil na jeho místo nově zvolený starosta rolník Petr Páral, ale Slouka v psaní pokračoval. Protože však po okupaci našich zemí v roce 1939 vyšlo nařízení o soustředění veškerých obecních kronik na okresním úřadě v Brně, byly listy popisující rok 1938 a část roku 1939 vyříznuty a uschovány. Založeny měly být kroniky nové, poplatné tehdejší době. Slouka dobu protektorátu nepřežil, byl zatčen 28. 4. 1943 za odbojovou činnost v Obraně národa a odsouzen za přípravu velezrady a poslouchání zahraničního rozhlasu. Zemřel v koncentračním táboře St. Georgen-Bayreuth 26. 11. 1944 ve věku nedožitých šedesáti let. Jím uschované stránky kroniky byly po válce nalezeny a přepsány novým kronikářem, učitelem Ludvíkem Kunzem a nyní po 80 letech si je můžete přečíst i Vy.
VíceKeramické městečko
29. 11. 2017 / Kultura, Historie
Orlovna, kostel, fara, muzeum a další typické objekty našeho městečka zaměstnaly na několik týdnů ruce i hlavičky žáčků ZUŠ Šlapanice. Pan starosta na začátku školního roku oslovil výtvarný obor, aby vytvořil keramické dlážky zpodobňující jednotlivé domy na náměstí. Ty měly být posléze nainstalovány v interiéru naší radnice jako trvalá výstava, která by zároveň ukazovala aktivitu našich dětí a přitom nám přibližovala v novém světle i prostor, ve kterém žijeme.
VíceO vodnících Raubrhelovi a Šlapákovi
19. 10. 2017 / Kultura
Krásným údolím nazvaném Líchy protékaly dva potoky – Horní a Dolní. Horní se ploužil četnými zákruty a směřoval ke mlýnu. Dolní vytvářel peřeje, tu a tam romantické tůně s velkým bohatstvím ryb a raků a proplétal se hadovitě pod skalnatým terénem až k vesnici, kde se oba potoky pode mlýnem spojovaly v jeden mocný, zvaný Zlatý. Původ jména Zlatý potok pocházel od zlatých pokladů, které tam po několik staletí shromažďovali vodníci ve svých sídlech. Jedním z takových vodníků byl Raubrhel, hlavní postava této pohádky. Jeho soused se jmenoval Šlapák. Vodníci měli svá království blízko u sebe – moc jednoho začínala tam, kde končilo panství druhého – před údolím Lích u Černého splavu.
Více